Stránky o všem ilegálním

Kuř abude ti kouřeno

Fentanyl ("umělý heroin")

Fentanyl ("umělý heroin")

fentanyl-micro.jpg
Fentanyl je syntetický opiát, používaný v medicíně pro léčbu akutní i chronické bolesti a pro anestezii při chirurgických operacích; lékařsky se podává intravenózně a ve formě transdermálních náplastí. Jeho stejná hmotnost má přibližně 40x vyšší analgetickou účinnost než čistý heroin. V ČR se na černém trhu vyskytuje jen velmi ojediněle. Jeho největší riziko představuje smrtelné předávkování při záměně s heroinem.

Fentanyl je syntetický opiát, používaný v medicíně pro léčbu akutní i chronické bolesti a pro anestezii při chirurgických operacích; lékařsky se podává intravenózně a ve formě transdermálních náplastí.
Jeho stejná hmotnost má přibližně 40x vyšší analgetickou účinnost než čistý heroin (na české drogové scéně se obvykle prodává heroin o čistotě mezi 5-20 %) a zhruba 50x vyšší účinnost co do možnosti útlumu dýchacího centra (tedy smrtelného předávkování).
Na rozdíl od heroinu se zneužívá spíše ve formě papírků, napuštěných fentanylovým koncentrátem a užívaných polknutím, lze jej ale také šňupat či vdechovat jeho výpary.
Na konci sedmdesátých let se objevují sporadické zprávy o prodeji fentanylu na americkém drogovém trhu a o případech záměny s heroinem a smrtelném předávkování po intravenózním užití. Z oblasti USA rovněž pocházejí zprávy o zneužívání fentanylu zdravotnickým personálem.
Až do svrchu vídeňského případu nebylo nic známo o výskytu fentanylu na evropské drogové scéně s výjimkou občasného průniku z legální farmaceutické výroby.

 
!!!